24 października 2017 roku miało miejsce otwarcie nowej Pracowni Elektrofizjologii przy I Klinice Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W uroczystości udział wzięli między innymi Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Wojciech Nowak, Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. dr hab. Maciej Małecki i Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego mgr Barbara Bulanowska. Zebranych gości przywitała Kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego prof. dr hab. Danuta Czarnecka. W krótkim przemówieniu przedstawiła losy powstawania nowej pracowni, podkreśliła wysiłek zespołu klinicznego oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym osobom.
Pracownia Elektrofizjologii I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego na stałe zapisało się w historii krakowskiej medycyny. Już w roku 1967 pracownia rozpoczęła rutynową implantację kardiostymulatorów dla pacjentów z blokiem całkowitym serca.
W 70-tych rozpoczęto wykonywanie badań elektrofizjologicznych, a w roku 1985 wykonano pierwszą hisografię. Dynamiczny rozwój pracowni rozpoczął się pod koniec lat 90’. Zdecydowanie poszerzono zakres wykonywanych zabiegów. To tu miało miejsce pierwsze w Krakowie wszczepienie rozrusznika synchronizującego, które w kolejnych latach okazało się przełomem w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca. W 2008 roku rozpoczęto wykonywanie zabiegów ablacji u dzieci. Mali pacjenci z południowej Polski nie musieli już szukać pomocy z dala od domu. W celu ochrony pacjentów przed promieniowaniem rentgenowskim, w pracowni wdrożono nowoczesne systemy ablacji z wykorzystaniem trójwymiarowego mapowania elektroanatomicznego. Ostatnie lata największy nacisk położony na leczenie migotania przedsionków za pomocą krioablacji balonowej ujść żył płucnych oraz nowoczesne metody stymulacji serca — stymulację pęczka Hisa. Dynamiczny rozwój pracowni spowodował, że liczba leczonych pacjentów stale rosła. W roku 2012 ponad 1000 pacjentów uzyskało tu pomoc. „Mimo niebywałych osiągnieć Kliniki Kardiologii, Pracownia Elektrofizjologii była mało komfortowa i nienadążająca za stałym rozwojem umiejętności pracującego w niej zespołu. Dlatego właśnie dwa lata temu podjęto decyzję o uruchomieniu jej w nowym miejscu – o czym przypomniała w swoim wystąpieniu Barbara Bulanowska — dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. Nowa Pracownia, zdecydowanie większa i nowocześniejsza umożliwi przyjęcie jeszcze większej liczby pacjentów. Będzie można zwiększyć liczbę wykonywanych dotychczas zabiegów, jak również wprowadzić nowe, dotychczas niewykonywane procedury. Powstanie Pracowni było kosztowną inwestycją, która w całości została sfinansowana ze środków własnych Szpitala Uniwersyteckiego. Została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do wykonywania zabiegów elektrofizjologicznych, w tym system ochrony radiologicznej Zero-Gravity. Jest to specjalny ołowiany fartuch, podwieszany do sufitu, który chroni lekarza przed promieniowaniem rentgenowskim. Jak podkreśliła pani Profesor Danuta Czarnecka: I Klinika Kardiologii jest jedyną pełnoprofilową krakowską kliniką kardiologiczną, a elektrokardiologia interwencyjna jest od lat jej bardzo istotnym filarem. Pacjenci I Kliniki Kardiologii powinni wyraźnie odczuć poprawę warunków lokalowych oraz inwestycję w nowoczesny sprzęt, podobnie jak i lekarze wykonywając zabiegi.