Poradnia Przykliniczna:
Poradnia Przykliniczna świadczy usługi diagnostyczno-terapeutyczne w zakresie leczenia choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, niewydolności krążenia, zapalenia mięśnia sercowego i wad serca. Poradnia prowadzi kontrolę chorych po zabiegach angioplastyki wieńcowej (PCI) i po angioplastykach tętnic obwodowych (PTA). W ciągu roku z usług Poradni korzysta kilka tysięcy chorych z Krakowa i regionu Polski południowej.
Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 14.00.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje::
Osobiście, za pośrednictwem osób drugich lub telefonicznie (w godz. 8.00 – 15.00)
ul. Kopernika 17 (wejście z boku) tel.: 012 424-73-08
Poradnia Nadciśnieniowa:
Poradnia Nadciśnienia Tętniczego jest ważną częścią Zespołu Poradni Kardiologicznych I Kliniki Kardiologii, Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Poradnia prowadzi szeroko zakrojoną działalność diagnostyczną i leczniczą nieprzerwanie od prawie 40 lat. Jest jedną z pierwszych poradni nadciśnieniowych funkcjonujących w Polsce i jedną z największych. Rocznie poradnia przyjmuje i konsultuje od 3500 do 4000 pacjent, głównie z terenu Polski południowej. Posiada w tym zakresie stały kontrakt z NFZ. W Poradni udzielane są lekarskie porady specjalistyczne w zakresie terapii pierwotnego nadciśnienia tętniczego, szczególnie nadciśnienia opornego, a także w diagnostyce wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego (pierwotny hiperaldosteronizm, guz chromochłonny, zespół Cushinga, nadciśnienia naczyniowo-nerkowego i innych). Liczną grupę stanowią pacjentki w ciąży z nadciśnieniem tętniczym, które wymagają skrupulatnej i częstej kontroli ciśnienia tętniczego zarówno w ciąży, jak i w okresie laktacji.
Poradnia dysponuje nowoczesnymi aparatami do całodobowego ambulatoryjnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi (ABPM), całodobowego monitorowania EKG metodą Holtera, systematycznie wykonywane są badania echokardiograficzne serca, badania USG tętnic szyjnych i kręgowych, ocena wskaźnika kostkowo-ramiennego oraz podstawowe i specjalistyczne badania biochemiczne krwi i moczu. W ramach zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, Poradnia ściśle współpracuje z różnymi jednostkami Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: ośrodkiem diagnostyki obrazowej (badania rentgenowskie, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), pracownią hemodynamiki (inwazyjna diagnostyka i leczenie choroby niedokrwiennej serca, wad zastawkowych i chorób naczyń obwodowych) oraz pracownią elektrofizjologiczną (inwazyjna diagnostyki i leczenie zaburzeń rytmu serca). W razie potrzeby pacjenci są hospitalizowani w Oddziale Klinicznym Kliniki. W Poradni przyjmują codziennie i udzielają konsultacji doświadczeni lekarze specjaliści, hipertensjolodzy i kardiolodzy, a część z nich ma również tytuł ‘Clinical Hypertension Specialist’ nadany przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH).
Działalność lekarzy pracujących w Poradni obejmuje również udział w krajowych i międzynarodowych badaniach naukowych, których wyniki wykorzystywane są w przygotowywaniu obowiązujących wytycznych diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Lekarze ci mogą poszczycić się znaczącym dorobkiem naukowym, są autorami licznych publikacji oryginalnych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, autorami rozdziałów w podręcznikach oraz redaktorami książek medycznych. Są także znanymi i uznanymi w środowisku ekspertami z zakresu diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, zapraszanymi do wygłaszania wykładów na konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych. Poradnia Nadciśnienia Tętniczego posiada międzynarodowy status ‘Centre of Exellence’ (Centrum Doskonałości) w dziedzinie nadciśnienia tętniczego. Prowadzone są tu stałe szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy z kardiologii i hipertensjologii. Dodatkową pieczę nad Poradnią sprawuje Wojewódzki Konsultant Nadciśnienia Tętniczego.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje::
Osobiście, za pośrednictwem osób drugich lub telefonicznie (w godz. 8.00 – 15.00)
ul. Kopernika 17 (wejście z boku) tel.: 012 424-73-08
Poradnia Rehabilitacji:
I Klinika Kardiologii już od wielu lat prowadzi zintegrowany proces prewencji pierwotnej jak i wtórnej choroby niedokrwiennej serca. Zajęcia prowadzone są trzy razy w tygodniu. Zajęcia dla chorych: